Novinky.cz prezentují naši práci ve vinohradském bytě
25. 8. 2020Naše okna už zdobí třešťský zámek
25. 10. 2020MŠ Roztoky- zdevastovaný objekt v novém kabátě – a s novými podlahami
Zcela vybydlená budova prošla zcela radikální proměnou a během prázdnin se v ní již zdárně zabydlela nová školka a v přízemí objektu bude nově sídlit komunitní centrum. Naším dílem byly dřevěné podlahy v obou patrech a spolupracovali jsme i na dřevěných prvcích v exteriéru.
Zdařilá rekonstrukce byla námětem článku v roztockém periodiku Odraz, ze kterého přinášíme úryvek.
Historický počin – zachráněná kulturní památka, Časopis Odraz 6/2020.
Skončilo období zchátralé vily a zanedbané přilehlé zahrady. Mezi vzrostlými stromy se nyní v plné své kráse pyšní novým kabátem okrové barvy vila čp. 125. V obnoveném střešním štítě najdeme vročení, které se vztahuje k pořízení projektové dokumentace ke stavbě od architekta Josefa Blechy, jenž zakreslil vilu do plánů v roce 1896. Kolaudace proběhla následující rok.
Vila byla postavena pro továrníka Rudolfa Haurowitze, který byl aktivní v obecním zastupitelstvu a podporoval rozkvět Roztok, a jeho čtyři syny – Felixe, Ottu, Štěpána Karla a Arnošta. Haurowitzova rodina žije dnes na různých místech USA, ale i ve Francii.
Architekt J. Blecha navrhl vilu v konzervativním eklektickém stylu s fasádami členěnými mělkými rizality. Ve vile byly po kolaudaci v roce 1897 dispozičně dva velké letní byty – v přízemí a v prvním patře. Suterén sloužil jako obslužný prostor. Nová stavba výškou i hmotou přesáhla těsně sousedící starší Haurowitzovu vilu čp. 110. Obě vily byly plně užívány v letním období, v zimě v nich
dlel pouze domovník. V roce 1940 byly zabrány Německou říší, po válce připadly
městu Roztoky a sloužily převážně k levnému nájemnímu bydlení. Vinou zanedbané údržby se větší vila čp. 125 ocitla v havarijním stavu. Město přistoupilo
k její obnově v roce 2016 a o výsledku se nyní můžete přesvědčit na vlastní oči.
Generální rekonstrukci podle studie
Ing. arch. Tomáše Eflera a následně podle
projektu Projektového atelieru pro architekturu a pozemní stavby, s. r. o., (odpovědný projektant Ing. arch. Tomáš Šantavý), prováděla firma Podzimek a synové. V ochranné přilbě stavbu po celou dobu řídil vedoucí projektu Lukáš Vykydal.
Dřevěné parketové podlahy repasovala a doplnila Dřevovýroba Podzimek.
Návštěvníci Dne otevřené školky nešetřili chválou, někteří pak vzpomínali, jak nevábně dům vypadal v posledních (nejméně) třiceti letech.